MILLINE MÄNGUASI LAPSELE VALIDA?

EAKOHASE MÄNGUASJA VALIMINE 


Loe kasulikke näpunäiteid lapse arenguetappidest alates sünnist kuni 4 eluaastani ja eale kohastest mänguasjadestALATES SÜNNIST SOBIVAD MÄNGUASJAD

Vastsündinule mänguasjade valimisel tuleb arvestada lapse kognitiivset ja motoorset arengut. Vastsündinul puuduvad vajalikud oskused mänguasjadega mängimiseks. Samuti areneb nende nägemine hiljem. Kuulmisvõime on beebidel hästi arenenud ja nad reageerivad ümbritsevale mürale.
Vastsündinud saavad mänguasju puudutada, haarata, hoida, pigistada ja raputada. Lisaks uurivad nad mänguasju kätega ja suuga. Selles arenguetapis reageerib imik erinevatele helidele ja liigutab nende suunas pead. Laps tunneb ära mänguasjade erksad värvid ja see püüab nende tähelepanu.

Selles varajases arenguetapis vali mänguasi, mida beebi saab: haarata, pigistada, katsuda, kuulata, närida, lutsutada, vaadata ja kaisutada


Vaata seda vahvat tegelustahvlit, kus beebil palju arendavat tegevust SIIT

1-AASTASELE LAPSELE

1-aastastele ja vanematele lastele satuvad tihti mänguasjad just nende suhu. Lelusid uuritakse kõikide meeltega. Neile meeldib kuulata tuttavaid meloodiaid, sest need mõjuvad rahustavalt. Nad ütlevad juba üksikuid sõnu.
Aastased lapsed hakkavad tasapisi tajuma kuju ja suurust. Mänguasjad, millega saab erinevaid kujundeid sorteerida sobivad sellel arenguetapil mängimiseks väga hästi.
Selles vanuses hakkavad lapsed harjutama püsti seismist. Sellel etapil tasub lapsele soetada käimistugi, mis aitab esimesi samme teha. Umbes 20-kuu vanuselt oskavad lapsed kõndida nii, et mänguasi on käes. Nad saavad aru, et mänguasju saab osadeks lahti võtta ja kokku panna. Mänguasjad nagu klotsid aitavad lapsel aru saada teo-tagajärje mõistest.
Areneb oskus ja tahe oma lelude eest hoolitseda ning ühtlasi ei soovi lapsed mänguasju teistega jagada.

Sellest arenguetapis vajab 1-aastane ja vanem laps mänguasju, mida saab: kasutada kõndimise harjutamiseks, lükata, tõmmata, veeretada, virnastada, laduda, haamriga lüüa, vaadata ja lehti keerata

Vaata põnevat mänguasjade valikut aastasele lapsele SIIT


 

2-AASTASELE JA VANEMALE

Võrreldes eelneva perioodiga hakkab nüüd oskuslikult paranema väikelapse motoorika. Neil on lihtsam ära tunda oma motoorsete- ja kognitiivsete oskuste koostoimet. Lapse käe-silma koordinatsioon alles areneb, kuid näiteks viskamine ja püüdmine muutuvad kergemaks. 2-aastasele meeldib üksi mängida, kuid nad tunnevad huvi ka seltskondlike tegevuste vastu. Pikalt ühele tegevusele keskendumine on endiselt raske.2-aastane ja vanem laps mõistab üha enam kujunditest, värvidest ja erinevatest suurustest. Ta suudab kokku panna lihtsamaid puslesid. Väikelapse mänguasi võiks olla lihtne ja ei tohiks koosneda paljudest väikestest detailidest.
Selles vanuses saab laps sõita tasakaalurattaga. Pedaalidega jalgrattaga sõitmist saab juba harjutama hakata. 2-aastased õpivad tegevusi matkides ja korrates. Eriti meeldib neile matkida oma ema ja isa.

Selles arenguetapis vajavad 2-aastased ja vanemad lapsed mänguasju, millega saab: edasi liikuda, kiikuda, lükata, tõmmata, veeretada, ehitada, laduda, haamerdada, lisaks kõik puslemängud   


   Vaata lõbusat loomaperega rongikomplekti SIIT


3-AASTASELE JA VANEMALE

3-aastasel ja vanemal lapsel on väga suur huvi mängimise vastu. Suureneb sotsiaalne suhtlemine eakaaslastega. Nad ei mõista veel päris täpselt mängu reegleid, kuid suudavad ühe tegevuse juures pikemalt olla ja keskenduda. Palju rõõmu pakub neile laulmine, tantsimine ning muusikariistadega mängimine. 
Nende kujutlusvõime areneb. Selles vanuses naudivad lapsed teiste järgi kordamist isegi siis, kui nad täpselt aru ei saa mida öeldu tähendab. Nad oskavad teatud asju meelde jätta. Tasakaalutunne paraneb ja nad muutuvad enesekindlamaks joostes, hüpates ja kõndides.
Lihtsad mänguasjad, lihtsate mustrite ja värvidega meeldivad neile. Samuti meeldivad 3-aastatele ja vanematele liivakastis mängimiseks mõeldud mänguasjad nagu ämbrid, kühvlid, liivavormid ning mänguasjad, millega saab mängida vees.

Selles arenguetapis vajavad 3-aastased ja vanemad lapsed mänguasju: täiskasvanute matkimiseks ehk rollimänguasjad, aktiivseks mänguks, numbrite ja tähtede õppimiseks ja muusikalise tegevuse jaoks


Arendavad puslemängude vaatamiseks klõpsa SIIA

4-AASTASTELE JA VANEMATELE

Nelja aastaselt on lapse kognitiivsed ja peenmotoorsed oskused juba üsna hästi arenenud. Koordinatsioon muutub lihtsamaks. Tegevused nagu meisterdamine või mõni muu tegevus, kus nende fantaasial saab lasta lennata meeldivad neile. Arusaam numbritest, tähtedest ja aja mõistest kasvab. Lapsed muutuvad iseseisvaks-näiteks nad saavad hakkama riidesse panemisega ja hammaste pesuga. Keeruliste mängureeglite mõistmine on veel keerukas, kuid ühele tegevusele suudab 4-aastane peatuda umbes 20-minutit. Huvi teiste lastega mängimise vastu kasvab jõudsalt. Sellises vanuses meeldib lastele koos mängida rollimänge. Oma mängumaailma loomine aitab nende kujutlusvõimel areneda. Meeldib laulda koos teistega ja samas rütmis.

Selles arenguetapis vajavad 4-aastased ja vanemad lapsed mänguasju: täiskasvanute matkimiseks ehk rollimänguasjad, koos mängimiseks, tähtede ja numbrite õppimiseks, aktiivseks mängimiseks, muusikalise mängu jaoks    

 
Vaata puidust mänguasju SIITJärgmine
MIDA KINKIDA 2-AASTASELE?